Jak Oszczędzać Wodę? – 10 Praktycznych Sposobów

18/11/2014

Jak oszczędzać wodę? 10 prostych sposobów

Koszty zużycia wody to jedno z większych obciążeń domowego budżetu. Każdy z nas potrzebuje jej do życia, jednak opłaty za dostarczanie i podgrzanie wody nie należą do niskich.

W tym artykule wskażemy praktyczne sposoby na ograniczenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. Podane sposoby są realne, czyli stosowane z umiarem nie powinny negatywnie wpłynąć na komfort Twojego życia. Zachęcamy do lektury i wcielenia choć kilku z tych metod w życie.

Jak Zużywać Mniej Wody?

Gospodarstwo domowe, oprócz opłat za energię elektryczną i ogrzewanie, ponosi także koszty zużycia cennego zasobu, jakim jest woda. Rachunki z tego tytułu (szczególnie zaś podgrzania wody) potrafią bardzo obciążyć nasz budżet, dlatego poniżej radzimy, jak ograniczyć zużycie wody:

 1. 1

  Weź prysznic zamiast kąpieli – pełna wanna zużywa więcej wody niż zwykły, krótki prysznic, dlatego w ramach oszczędności warto ograniczyć ciepłe kąpiele.

 2. 2

  Zakręcaj wodę podczas mycia zębów – dobrze wyrobić w sobie ten nawyk, aby niepotrzebnie nie zużywać wody podczas codziennej toalety.

 3. 3

  Uszczelnij krany – notorycznie cieknący kran potrafi być nie tylko irytujący, ale i kosztowny. Wydaje się, że taka utrata wody nie jest wielka, jednak w skali miesiąca czy roku nasze rachunki mogą znacząco wzrosnąć, dlatego warto zadbać o uszczelnienie kranów (i rur).

 4. 4

  Napraw/wymień spłuczkę w toalecie – woda może „uciekać” także poprzez niesprawną spłuczkę w toalecie. Pomyśl o naprawie lub wymianie tego elementu, aby nie tracić w ten sposób wody. Warto także zainwestować w spłuczkę, w której regulowana jest wielkość strumienia spłukującej wody.

 5. 5

  Przemyśl zakup zmywarki – zmywanie ręczne pochłania duże ilości wody, dlatego warto rozważyć zakup zmywarki. To urządzenie zużywa dużo mniej wody (nawet 30% mniej), jednak pamiętajmy, by korzystać z niego rozsądnie i ekonomicznie – uruchamiając sprzęt całkowicie wypełniony naczyniami czy ustawiając programy oszczędzające wodę i energię.

 6. 6

  Pierz przy całkowicie wypełnionej pralce – zasada jest podobna jak w przypadku zmywarki: pranie będzie efektywne i oszczędne, jeśli bęben pralki będzie pełen prania (jeśli pierzemy tylko parę ubrań, urządzenie pobierze taką samą ilość wody, co w przypadku pełnej pralki). Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekonomiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii.

 7. 7

  Zbieraj deszczówkę – jeśli posiadasz dom i do tego własny ogród, możesz zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania zamiast wody z sieci.

 8. 8

  Nie używaj wody do rozmrażania potraw – ludzie często rozmrażają mięso, wkładając je do bieżącej wody. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy rozmrażać potrawy, wyjmując je odpowiednio wcześniej i wkładając do lodówki.

 9. 9

  Wymień baterie na jednouchwytowe – jeśli w Twoim domu są oddzielne kurki do ciepłej i zimnej wody, poważnie przemyśl wymianę baterii na jednouchwytową, gdzie temperaturę reguluje się, przekręcając uchwyt. Pozwala to na znaczne oszczędności wody i jest o wiele wygodniejsze niż dwa oddzielne pokrętła.

 10. 10

  Wyposaż krany w perlatory – perlator to siatka mocowana na końcówkę kranu, która napowietrza wodę i zwiększa jej strumień. Mamy wtedy wrażenie, że wody leci więcej, podczas gdy w rzeczywistości perlator pozwala zmniejszyć jej zużycie (nawet o 20 – 30 procent!).

Opłaty za wodę i jej podgrzanie potrafią nam spędzać sen z powiek, jednak warto uświadomić sobie, że wystarczą drobne zmiany, aby ograniczyć te koszty. Rozsądne pranie i zmywanie, prysznic zamiast kąpieli czy usprawnienia samej instalacji mogą przynieść domowemu budżetowi wymierne oszczędności, które prędzej czy później sami dostrzeżemy.

Jeżeli artykuł Cię zainteresował, podziel się nim z innymi:
Facebook:
Google:
Twitter: