Oszczędzanie Energii Elektrycznej – 10 Prostych Sposobów

27/10/2014

Oszczędzanie energii elektrycznej - 10 sposobów na oszczędzanie prądu

Opłaty za energię elektryczną są jednymi z podstawowych, jakie każda rodzina reguluje każdego miesiąca. Wraz z przemianami gospodarczymi (a także politycznymi) ceny prądu regularnie rosną, co bezpośrednio przekłada się na zasobność naszych portfeli.

W tym artykule doradzimy, jak w prosty sposób oszczędzać energię elektryczną. Okazuje się, że wystarczą drobne zmiany, aby znacząco zaoszczędzić. Zachęcamy do lektury i wcielenia w życie przynajmniej części z wymienionych porad.

Jak Oszczędzać Prąd?

Wiele osób narzeka na wysokie rachunki za energię elektryczną – to jeden z głównych „pożeraczy” naszych pieniędzy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zużycie prądu i wydatki z tego tytułu można zmniejszyć na kilka sposobów:

 1. 1

  Wyłączaj z kontaktu sprzęty elektroniczne, jeśli ich nie używasz – to jedna z ważniejszych zasad dotyczących rachunków za energię, o której nagminnie zapominamy. W przypadku ładowarek do telefonów, drukarki czy telewizora nie wystarczy zwykłe wyłączenie urządzenia przyciskiem, gdyż wtedy przechodzi ono jedynie w stan czuwania i wciąż może pobierać dość znaczne ilości energii. Lepszym sposobem jest faktyczne wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, ewentualnie podłączenie sprzętu do listwy antyprzepięciowej (posiada ona kilka gniazdek i można odciąć w niej zasilanie jednym przyciskiem).

 2. 2

  Zmień dostawcę energii lub negocjuj umowę – każde gospodarstwo domowe może w każdej chwili zmienić dostawcę prądu na takiego, który oferuje lepsze warunki. Sposobem na niższe rachunki za energię może być także wybór innej taryfy. Uważajmy przy tym na wszelkie promocje – najczęściej spotkamy się z niższą stawką za 1 kWh, jednak opłaty za przesył energii (dystrybucję) mogą okazać się wyższe, przez co nasz rachunek wcale nie będzie niższy!

Przykład z Prozy Życia Wzięty

Małżeństwo Kwiatkowskich dostaje od swojego dostawcy energii elektrycznej propozycję skorzystania z promocyjnej oferty – przez 3 najbliższe lata cena za jednostkę energii (1 kWh) będzie stała: 25 gr. Doradca zapewnia klientów, że ich miesięczne rachunki za prąd będą niższe. Małżeństwo Kwiatkowskich zgadza się i po kilku dniach pocztą przychodzi nowa faktura z prognozą na kolejne miesiące. Okazuje się, że miesięczna opłata wzrosła o 6 zł, podczas gdy prognozowane zużycie nie zmieniło się. Na fakturze istotnie widnieje promocyjna cena za 1kWh – 25 gr. Skąd więc wyższy rachunek? Okazuje się, że w nowej taryfie pojawia się 6 zł/m-c opłaty handlowej, której wcześniej nie było, dlatego kwota na fakturze jest większa od oczekiwanej. Małżeństwo Kwiatkowskich jest niemile zaskoczone zaistniałą sytuacją i rezygnuje z oferty, wracając do poprzednich warunków umowy (Pamiętaj, że jeśli zawierasz taką umowę na odległość, np. telefonicznie, masz 10 dni na odstąpienie od niej bez żadnych kar).

 1. 3

  Wymień żarówki na energooszczędne – zwykłe żarówki są wprawdzie tańsze, jednak wersja energooszczędna w dłuższym okresie może pomóc nam zaoszczędzić na oświetleniu. Pamiętajmy jednak, że tego typu żarówki zużywają najwięcej energii przy włączaniu, dlatego jeśli wychodzimy z pomieszczenia na krótką chwilę, nie powinniśmy gasić światła.

 2. 4

  Używaj światła dziennego – naturalne źródła światła z łatwością mogą rozjaśnić pomieszczenia w mieszkaniu, dlatego warto korzystać z dziennego światła, jak długo jest to możliwe. Zadbajmy przy tym, aby nie zastawiać okien dużymi rzeczami czy kwiatami, aby jak najwięcej słońca mogło wpaść do pokoju.

 3. 5

  Wymień sprzęty domowe na energooszczędne – lodówka to jedyne urządzenie w domu, które działa bez przerwy i często nie przywiązujemy wagi do tego, jak wiele potrafi zużyć prądu. Warto wymienić przestarzały sprzęt na nowy i energooszczędny (najlepiej o klasie energooszczędnej A+++ lub A++), a nasze roczne zużycie energii z pewnością spadnie.

 4. 6

  Używaj oświetlenia punktowego zamiast sufitowego – kiedy czytamy książkę lub oglądamy telewizję nie potrzebujemy silnego oświetlenia. Zamiast tego lepiej skorzystać z mniejszych lamp stojących czy lampek nocnych, które wystarczająco rozjaśnią pomieszczenie.

 5. 7

  Wymień czajnik na tradycyjny – elektryczne czajniki mogą zużywać zbyt wiele energii, szczególnie gdy gotujemy w nich nieekonomicznie. Jeśli nasza kuchenka zasilana jest gazem ziemnym, warto pomyśleć o tradycyjnym czajniku (gaz wciąż jest tańszy od prądu).

 6. 8

  Gotuj mniejsze ilości wody – jeśli posiadasz czajnik elektryczny, wlewaj do niego tyle wody, ile akurat potrzebujesz (więcej wody = wyższe zużycie energii).

 7. 9

  Wprowadź komputer w stan uśpienia/hibernacji – jeśli zostawiasz komputer na dłuższą chwilę, nie musi on pobierać pełnej mocy. Możesz przestawić urządzenie w stan hibernacji, dzięki czemu zużycie energii będzie niższe, a komputer „po przebudzeniu” szybko powróci do pierwotnych ustawień.

 8. 10

  Wypróbuj oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem – kiedy decydujemy się za oświetlenie naszego domu z zewnątrz, ciekawym rozwiązaniem jest instalacja reagująca na ruch (często wykorzystywana w klatkach schodowych). Światło zapala się, kiedy ktoś przechodzi, a po chwili gaśnie. To całkiem interesujący i ekonomiczny sposób na notoryczne zapominanie o gaszeniu świateł zewnętrznych.

Powyższe wskazówki nie są może rewolucyjne, ale ich stosowanie przynosi wymierne efekty oszczędnościowe. Wystarczy zmiana niektórych nawyków i przyzwyczajeń, np. wyciągnięcie ładowarki z gniazdka czy racjonalne gotowanie wody w czajniku elektrycznym. Na początku z pewnością będziemy popełniać błędy, jednak po pewnym czasie nowe rozwiązania staną się codziennością, a nasze rachunki za energię będą odczuwalnie niższe.

Jeżeli artykuł Cię zainteresował, podziel się nim z innymi:
Facebook:
Google:
Twitter: