Aktualna sytuacja na rynku lokat: odsetki z depozytów wciąż w pobliżu historycznych minimów

10/10/2017

Aktualna sytuacja na rynku lokat w październiku 2017 r.

Przeciętne oprocentowanie depozytów bankowych oferowanych dla osób fizycznych wyniosło w sierpniu 2017 roku zaledwie 1,49% i był to wynik tylko o 0,01% wyższy od historycznego minimum z czerwca i lipca – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych oraz aktualnego poziomu inflacji oznacza to, że statystyczny depozyt traci obecnie na wartości już prawie 0,6% rocznie.

Spadkowy trend oprocentowania lokat bankowych oferowanych osobom fizycznym utrzymuje się już od przeszło trzech lat. Jeszcze w 2013 roku na statystycznym depozycie można było zarobić prawie 5% odsetek. Dziś takie wyniki pozostają jedynie w sferze marzeń oszczędzających, a średnia dla lokat oferowanych na polskim rynku wynosiła w ostatnich miesiącach niespełna 1,5%. Nieco gorzej wyglądało to w przypadku nowo zawieranych i renegocjowanych umów depozytowych, których średnie oprocentowanie w sierpniu wyniosło tylko 1,47%.

Na domiar złego od początku 2017 roku mamy do czynienia z dość wysoką inflacją, która zmniejsza realną wartość pieniędzy trzymanych w bankach. Według sierpniowego odczytu GUS jej poziom sięgnął 1,80%, co oznacza, że zgodnie ze stosowaną przez nas metodologią (patrz ramka) statystyczna lokata przyniosła jej posiadaczowi realną stratę w wysokości 0,58% rocznie.

* Oprocentowanie realne uwzględnia podatek od zysków kapitałowych oraz inflację. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP oraz GUS.

Jak liczymy realne oprocentowanie lokat bankowych?

Przy wyliczaniu realnego zysku z lokaty bierzemy pod uwagę obowiązujący w Polsce podatek od zysków kapitałowych oraz aktualny poziom inflacji. Stosowaną metodologię wyjaśniliśmy na poniższym przykładzie:

  • przeciętne oprocentowanie lokat bankowych w grudniu 2016 roku wyniosło 1,60%;
  • po uwzględnieniu podatku Belki wyniosło 1,30%;
  • według GUS poziom inflacji w grudniu 2016 roku wynosił 0,80% (przy obliczeniach zakładamy, że taki sam poziom utrzyma się także przez cały kolejny rok);
  • realne zyski w skali rocznej od depozytów trzymanych w tamtym okresie w bankach wynosiły przeciętnie 0,49%.

Więcej o obliczaniu realnego zysku z lokaty piszemy w tym artykule.

Zyski z lokat przestaną spadać?

Niestety niewiele wskazuje na to, aby taka sytuacjach miała się w najbliższym czasie zmienić. Wysokość stóp procentowych już od ponad 2 lat znajduje się na najniższym w historii poziomie, a wartość trzymiesięcznej stawki WIBOR od przeszło pół roku jest dosłownie „przyklejona” do wartości 1,70% rocznie. To z kolei sprawia, że bankom nie opłaca się oferować swoim klientom wiele większych niż poziom WIBOR odsetek, bo np. taniej mogą pożyczyć pieniądze od innych banków komercyjnych.

Przeciętne oprocentowanie lokat w latach 2014 - 2017

Opracowanie własne na podstawie danych Stooq.pl

Pesymistyczne dla posiadaczy lokat są także prognozy dotyczące poziomu stóp procentowych w najbliższym czasie. Zdecydowana większość ekonomistów jest zdania, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku nie dokona żadnej podwyżki stóp procentowych, a część jest przekonana, że do pierwszych wzrostów może dojść dopiero pod koniec 2018 lub nawet na początku 2019 roku.

Jak prognozujemy oprocentowanie lokat w przyszłości?

Nasze prognozy dotyczące oprocentowania lokat bankowych powstają w oparciu o aktualną projekcję NBP dotyczącą poziomu inflacji, danych na temat nowo zawieranych umów depozytowych oraz wykorzystując metodę ekstrapolacji trendów. Szacunki sporządzamy na trzy miesiące w przód.

Sprawdź, w jaki sposób stopy procentowe wpływają na zysk z lokaty.

To stanowisko potwierdza zresztą sama RPP. W komunikacie wydanym po październikowym posiedzeniu Rady możemy przeczytać, że:

w świetle aktualnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu.

Sytuację w polskiej polityce monetarnej zmienić mogłaby dopiero szybko rosnąca inflacja. Jej poziom był jednak w ostatnich miesiącach zgodny z oczekiwaniami i niemal idealnie wpisywał się w centralną projekcję i cel inflacyjny NBP.

Obecnie nie ma więc powodu, aby polskie władze monetarne korygowały prowadzoną politykę i zdecydowały się na szybsze od oczekiwań podnoszenie stóp. Dla posiadaczy lokat bankowych oznacza to tyle, że na wyższe zyski z depozytów będą musieli jeszcze długo poczekać.

Niemniej na polskim rynku wciąż można znaleźć oferty krótko i długoterminowych depozytów, których o oprocentowanie sięga 2,5-3,0%, a po spełnieniu prostych warunków jak np. otwarcie konta w danym banku – nawet i 4,0%.

Ratunek w lokatach długoterminowych

Jednym z dostępnych rozwiązań, umożliwiających uchronienie się przed spadkiem wartości pieniędzy trzymanych na lokacie, jest rozejrzenie się za depozytami zakładanymi na okres powyżej 24 miesięcy. W ostatnim czasie ich oprocentowanie nieco wzrosło; średnia dla całego rynku lokat wyniosła w sierpniu 2,27%, a w poszczególnych bankach znaleźć można było ofertę depozytów na jeszcze lepszych warunkach.

Przykładami takich ofert są 5-letnie depozyty EKOlokata 5 na 5 zakładana w BOŚ Banku (oprocentowanie w wysokości 2,84% rocznie) oraz Lokata NR 1 PLUS Idea Banku, na której można w ciągu roku zyskać 2,85%. Natomiast jeśli ktoś chce zainwestować swoje pieniądze na nieco krótszy okres, może skorzystać m.in. z propozycji Toyota Banku, który na 3-letniej lokacie Depozyt Plus oferuje oszczędzającym 2,75% odsetek rocznie. Nieznacznie mniej, bo 2,70%, wynosi oprocentowanie Lokaty Miracle w Lion’s Banku. Ją również założymy na okres 36 miesięcy, choć tutaj istotną barierą może okazać minimalna wymagana kwota lokaty, która wynosi 100 tys. zł.

Poza wymienionymi propozycjami na rynku jest jeszcze dostępnych kilka lokat oferowanych m.in.. przez Nest Bank, Santander Bank, Eurobank oraz Bank Pocztowy, dzięki którym nasze pieniądze będą realnie zyskiwały na wartości.

Zgodnie ze stosowaną przez nas metodologią, aby lokata po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych oraz inflacji przyniosła nam realny zysk, jej aktualne oprocentowanie powinno przekraczać 2,0% rocznie.

Promocyjne lokaty krótkoterminowe

Drugim rozwiązaniem, które pozwoli nam na skuteczną walkę z inflacją, jest skorzystanie z lokat promocyjnych, czyli takich, które można założyć tylko raz. Obecnie na rynku depozytowym dostępne jest kilka ciekawych propozycji w tej kategorii.

4% na Lokacie Happy w Idea Banku

Jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z usług Idea Banku, mamy możliwość otwarcia 2-miesięcznej lokaty, a odsetki, które otrzymamy, wyniosą w skali roku aż 4,0%. To jeden z najwyżej oprocentowanych depozytów bankowych dostępnych na polskim rynku. Wadą lokaty jest to, że maksymalna kwota środków, jaką możemy na niej ulokować, wynosi tylko 10 tys. zł. Dodatkowo aktualnie trwa ciekawa promocja tego depozytu, w której za otwarcie lokaty poza odsetkami otrzymasz 200-złotowy bon do fly.pl.

Warto także podkreślić, że Idea Bank dość często proponuje klientom atrakcyjne oferty lokat, które zwykle można założyć jedynie przez kilka dni.

4% na Nest Lokacie Witaj w Nest Banku

4% na lokacie oferuje także Nest Bank, z tym, że w tym przypadku konieczne jest założenie konta osobistego. Na szczęście rachunek Nest Konto jest bezwarunkowo bezpłatny, za kartę, przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce także nic nie zapłacimy.

Lokatę w Nest Banku możemy założyć do 30 dni od otwarcia konta osobistego. Niestety, podobnie jak w przypadku pozostałych depozytów promocyjnych innych banków, także i w tym przypadku kwota maksymalna jest dosyć mocno ograniczona i wynosi 10 tys. zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadaną kwotę (np. 30 000 zł) rozbić na kilka lokat promocyjnych, ale decyzję jak zawsze pozostawiamy Czytelnikom 🙂

4%  na Lokacie na Start w Plus Banku

Równie dużo, co w Idea Banku i Nest Banku, zarobimy, lokując pieniądze na Lokacie na start w Plus Banku. Ten zakładany na 3 miesiące depozyt charakteryzuje się progresywną skalą oprocentowania, które w pierwszym miesiącu wynosi 3%, w drugim 4%, a w trzecim miesiącu aż 5% rocznie.

Odsetki kapitalizowane są po zakończeniu każdego miesiąca, a warunkiem otwarcia lokaty jest posiadanie założonego w ciągu ostatnich 12 miesięcy Konta Plus (konto jest darmowe, za kartę zapłacimy 9 zł miesięcznie z możliwością jej uniknięcia). Maksymalna kwota, którą możemy ulokować na Lokacie na Start, to tylko 10 tys. zł.

3% na Lokacie na Dobry Start w Eurobanku

Ciekawą ofertę przygotował także Eurobank, który wspólnie z firmą doradztwa finansowego Expander umożliwia założenie Lokaty na Dobry Start. Ten 3-miesięczny depozyt oprocentowany na 3% można założyć poprzez serwis internetowy Expandera, a warunkiem koniecznym do spełnienia jest otwarcie Konta Active w Eurobanku (przy wypływach wynoszących minimum 1,5 tys. zł konto jest darmowe). Z oferty można skorzystać w oddziale Expandera, a na spotkanie możesz się umówić, wypełniając ten formularz.

Na bieżąco monitorujemy rynek lokat bankowych; jeżeli chcesz wybrać najlepszą dla siebie lokatę, sprawdź nasz aktualny ranking lokat bankowych.

Jeżeli artykuł Cię zainteresował, podziel się nim z innymi:
Facebook:
Google:
Twitter: