Lokata Rentierska – Definicja, Oprocentowanie, Ranking

Co to jest lokata rentierska?

Lokata rentierska to produkt skierowany do osób, które chcą regularnie otrzymywać odsetki od wpłaconego kapitału. Innymi słowy, zamiast otrzymania całości odsetek po zakończeniu umowy lokaty (jak to ma miejsce w przypadku zwykłej lokaty terminowej), klient zakładający lokatę rentierską otrzymuje pewną część odsetek w regularnych odstępach czasu. Można to także rozumieć w taki sposób, że bank spłaca w ratach odsetki z pożyczki, którą zaciągnął u swojego klienta.

Lokata rentierska jest szczególnym przypadkiem zwykłej lokaty terminowej. Podobieństwa i różnice między nimi są następujące:

Lokata rentierska jest stosunkowo mało popularnym produktem oszczędnościowym. Jest to spowodowane głównie tym, że lokaty te rzadko widnieją w ofercie banków, a jak już się pojawią, to są słabo reklamowane.

Jakie Jest Oprocentowanie Lokaty Rentierskiej?

Obecnie oprocentowanie lokat rentierskich waha się w przedziale od 1,1% do 2,75% – zależy ono od aktualnej sytuacji ekonomicznej (np. od aktualnej wysokości stóp procentowych). Warto także zaznaczyć, że oprocentowanie jest często uzależnione od kwoty kapitału ulokowanego na lokacie rentierskiej – im wyższa kwota, tym jest wyższe. Jeżeli planujesz zainwestować naprawdę dużą sumę pieniędzy, warto negocjować z bankiem wyższe oprocentowanie takiej lokaty.

Czy Warto Założyć Lokatę Rentierską?

Lokaty rentierskie są w pewnym sensie połączeniem tradycyjnej długoterminowej lokaty terminowej z kontem oszczędnościowym – ustalasz stały procent w momencie zakładania lokaty, a raz na jakiś czas bank wypłaca Ci pewną kwotę pieniędzy. Przewaga lokaty rentierskiej nad kontem oszczędnościowym polega na tym, że nie musisz się obawiać obniżenia oprocentowania w czasie umownym lokaty. Zaletą lokaty rentierskiej w porównaniu ze zwykłą lokatą terminową jest z kolei to, że Twój kapitał nie jest w całości „zamrożony” na rachunku bankowym na długi okres czasu.

Warto zastanowić się nad lokatą rentierską, jeżeli zgromadziłeś naprawdę duże oszczędności (np. wygrałeś na loterii) i chcesz żyć jak rentier, „wynajmując” swoje pieniądze bankowi. Stała miesięczna pensja z banku, podobnie jak każda inna forma stałego wynagrodzenia, pozwala zaplanować codzienne wydatki i ułatwia zorganizowanie swojego życia.

Możesz także skorzystać ze zwykłej lokaty terminowej. Prawdopodobnie uda Ci się zarobić nieco więcej, ze względu na efekt kapitalizacji odsetek i nieco wyższe oprocentowanie. Taki depozyt posiada jednak pewne wady: zamrożenie gotówki na koncie bankowym na długi okres czasu oraz konieczność samodzielnego rozdysponowania zgromadzonego kapitału po zakończeniu lokaty.

Jak wspomnieliśmy, lokata rentierska jest ciekawą formą oszczędzania w momencie, gdy zgromadziłeś duży kapitał. Warto poważniej zainteresować się tą formą lokowania oszczędności w przypadku, gdy uda Ci się wynegocjować wyższe oprocentowanie niż na zwykłej lokacie lub koncie oszczędnościowym. Będziesz wtedy mógł cieszyć się satysfakcjonującymi odsetkami i żyć jak prawdziwy rentier 🙂

Ranking Lokat Rentierskich – Luty 2018

Uwaga: poniższy ranking lokat rentierskich jest uaktualniany co miesiąc.

Nazwa Lokaty
Oprocentowanie
Okres
Zakres Kwot
Pozostałe Informacje
Lokata Rentierska IB
Idea Bank
2,75%36 miesięcy500 - 1 000 000 zł* lokata dla posiadaczy Konta Idealnego w Idea Banku;
* odsetki wypłacane są co miesiąc na konto osobiste;
- możesz także założyć lokatę 2-letnią z oprocentowaniem 2,5% lub roczną z oprocentowaniem 2,25%
e-Lokata Rentierska
Noble Bank
2,20%36 miesięcymin. 150 000 zł+ wypłata odsetek z lokaty występuje raz w miesiącu w wyznaczonym przez Klienta dniu;
+ zerwanie lokaty w ciągu pierwszych 12 miesięcy skutkuje obniżeniem oprocentowania do 1,0%, zerwanie w terminie późniejszym – do 1,25%;
+ jeśli założysz lokatę (lokaty) na min. 1 mln zł, otrzymasz usługę Noble Concierge;
* możesz też założyć lokatę 2-letnią z oprocentowaniem 2,1%.
Lokata Rentierska
BZ WBK
1,75%18 miesięcymin. 100 000 zł- odsetki naliczane są co 3 miesiące i przelewane na wskazany przez klienta rachunek lub powiększają kapitał lokaty;
db Lokata 4 Pory Zysku
Deutsche Bank
1,20%12 miesięcyod 5000 zł* wypłata odsetek następuje w cyklach kwartalnych;
* oprocentowanie lokaty jest progresywne i wzrasta co kwartał:
I kwartał – 1,15%,
II kwartał – 1,2%,
III kwartał – 1,2%,
IV kwartał – 1,25%;
* średnie roczne oprocentowanie wynosi 1,2%;
* w przypadku zerwania lokaty przed terminem klient otrzyma odsetki za każdy zakończony okres lokaty;
Lokata Rentierska
Bank Pekao SA
0,90%12 miesięcyod 10 000 zł* wypłata odsetek następuje w cyklach kwartalnych;
* możesz też wybrać lokatę z odsetkami naliczanymi co miesiąc, jednak jej oprocentowanie wyniesie 0,8%;
Jeżeli artykuł Cię zainteresował, podziel się nim z innymi:
Facebook:
Google:
Twitter:
Przyjaciel: