Kalkulator Regularnego Oszczędzania

Kalkulator regularnego oszczędzania serwisu NajlepszeLokaty.pl

Kalkulator systematycznego oszczędzania to przydatne narzędzie, które pomoże Ci oszacować wartość Twoich przyszłych oszczędności. Jednak abyś mógł o nich myśleć, powinieneś spełnić dwa niezbędne warunki. Po pierwsze musisz wyrobić w sobie nawyk regularnego odkładania pieniędzy. Po drugie musisz umiejętnie wybierać produkty oszczędnościowe, które przyniosą Ci odpowiedni zysk przy zachowaniu optymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Dlaczego powinieneś pomyśleć o regularnym oszczędzaniu? Pierwsza kwestia to Twoja emerytura. Powszechna opinia głosi, że przyszłe emerytury z ZUS i OFE nie będą wysokie, dlatego jeśli podzielasz to zdanie, zacznij oszczędzać już dziś. Warto o tym pamiętać, by na starość nie martwić się o godne życie. Drugi istotny powód systematycznego oszczędzania to przyszłość Twojego dziecka. Jeśli posiadasz już potomstwo, z pewnością myślisz o tym, jak zapewnić synowi czy córce lepszy start w dorosłość. Pieniądze z Twoich regularnych oszczędności mogą pomóc dziecku spełnić jego marzenia, np. studia czy własny biznes, ale tylko wtedy, jeśli zaczniesz oszczędzać odpowiednio wcześnie. Inne powody systematycznego odkładania pieniędzy, które przychodzą nam na myśl, są bardziej namacalne i mniej odległe – zakup swojego mieszkania, domu, samochodu, sprzętu domowego, na czarną godzinę, itd. - każdy z nich jest dobry, a na regularnym oszczędzaniu możemy tylko zyskać.

Wyjaśniliśmy już, że warto regularnie oszczędzać, pozostaje jednak pytanie, jak to zrobić. Dobrą metodą jest wyrobienie w sobie nawyku systematycznego oszczędzania. Na początek warto zacząć co miesiąc odkładać drobne kwoty (nawet 50-100 zł) na konto oszczędnościowe. Nasze pieniądze będą na siebie zarabiać, a my z biegiem czasu możemy się przekonać, że oszczędzanie nie jest takie trudne i zaczniemy odkładać większe kwoty. Może to być dla nas także sprawdzian wytrwałości i determinacji, a te cechy warto w sobie rozwijać. Gdy już uzbieramy kilka tysięcy złotych, warto pomyśleć o ulokowaniu środków na lokatach terminowych, które zwykle cechują się nieco wyższym oprocentowaniem w porównaniu z kontami oszczędnościowymi.

Pamiętaj o istotnej kwestii wyboru korzystnych produktów oszczędnościowych. Zawsze szukaj najkorzystniejszych na dany moment okazji do oszczędzania. Sprawdź nasz ranking lokat bankowych, aby przekonać się, jakie depozyty terminowe są aktualnie najlepsze na rynku.

Poniższy kalkulator regularnego oszczędzania może Ci pomóc w następujących sytuacjach:
 • określenie Twoich przyszłych oszczędności przy stałych miesięcznych wpłatach przez dłuższy czas,
 • przeprowadzenie i porównanie różnych symulacji oszczędzania – możesz np. sprawdzić jaką kwotę powinieneś odkładać, aby uzbierać odpowiedni kapitał na emeryturę.
Oszczędzanie
Kwota Odkładana co Miesiąc: Okres Oszczędzania:
Roczna Stopa Zwrotu:
Uwzględnij Podatek:
Wartość oszczędności na koniec okresu: 33 303,53 PLN
Suma wpłaconych składek: 30 000,00 PLN
Wartość wypracowanych odsetek na koniec okresu: 3 303,53 PLN

Jak Korzystać z Kalkulatora Regularnego Oszczędzania?

 1. 1

  Podaj kwotę, którą chcesz co miesiąc przeznaczyć na oszczędzanie. Jeśli nie będziesz miał możliwości wpłacania dokładnie tej samej sumy pieniędzy, postaraj się podać średnią kwotę, którą co miesiąc możesz lub planujesz przeznaczyć na swoje oszczędności. Nasz kalkulator przyjmuje, że środki są dopłacane oraz kapitalizowane w cyklach miesięcznych. W rzeczywistości odpowiada to sytuacji, gdybyś co miesiąc dopłacał podaną kwotę na swoje konto oszczędnościowe (większość kont posiada miesięczną kapitalizację odsetek).

 2. 2

  Podaj okres oszczędzania – spróbuj poeksperymentować, zmieniając czas, w jakim zamierzasz oszczędzać.

 3. 3

  Podaj roczną stopę zwrotu – może to być np. oprocentowanie nominalne lokaty, oprocentowanie konta oszczędnościowego lub inny zysk z oszczędności.

 4. 4

  Określ, czy chcesz, aby obliczenia uwzględniały 19% podatek od zysków kapitałowych (potocznie zwany podatkiem Belki). Pamiętaj, że nie możesz uniknąć tego podatku, ponieważ bank automatycznie potrąca go od wypracowanych na lokacie odsetek przed ich zaksięgowaniem na Twoim rachunku.

 5. 5

  Kliknij przycisk „Oblicz”. Po chwili zobaczysz rezultaty obliczeń:

  • wartość oszczędności na koniec okresu - tyle uzbierasz na koniec okresu oszczędzania. Podana kwota uwzględnia wpłacony przez Ciebie kapitał oraz wypracowane odsetki,
  • suma wpłaconych składek - tyle łącznie wpłaciłeś w całym okresie oszczędzania,
  • wartość wypracowanych odsetek na koniec okresu - tyle zyskałeś.
Uwaga: wyliczenia prezentowane przez kalkulator regularnego oszczędzania mają charakter informacyjny i poglądowy. W razie zauważenia nieprawidłowego działania kalkulatora prosimy o kontakt.