Lokata Bezkarna w Banku BGŻOptima


Lokata Bezkarna w Banku BGŻOptima

Lokata Bezkarna jest interesującym produktem w ofercie banku BGŻ Optima. Przy obecnym poziomie stóp procentowych ten kwartalny depozyt charakteryzuje się wysokim oprocentowaniem wynoszącym 3,5% w skali roku. Dodatkowo bank umożliwia wcześniejszą wypłatę środków z lokaty bez utraty odsetek. Lokata Bezkarna skierowana jest do nowych klientów banku BGŻOptima.

Bank BGŻOptima to interesująca instytucja finansowa działająca na polskim rynku. Bank powstał w 2011 roku z inicjatywy banku Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) – jednego z większych komercyjnych banków w Polsce. Optima to w pewnym sensie bank „niszowy”, specjalizujący się w tworzeniu ofert związanych z oszczędzaniem. Trudno coś zarzucić tej instytucji – oferty są zawsze przejrzyste i korzystne, a oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych często należy do najwyższych na rynku.

Po ulokowaniu pieniędzy w BGŻOptima możesz spać spokojnie – bank jest objęty gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co oznacza, że ulokowane środki są chronione do wysokości 100 000 euro.

BGŻOptima czyli 100% Oszczędzanie

Ukierunkowanie na oszczędzanie jest widoczne praktycznie w każdym aspekcie działalności banku. Po pierwsze – BGŻOptima nie posiada fizycznych placówek; wszystkie operacje wykonywane są przez Internet, co pozwala zaoszczędzić czas. Po drugie, w odróżnieniu od typowego banku, w „Optimie” nie możesz założyć konta osobistego – bank nastawiony jest na oferty oszczędnościowe, dlatego nie założysz w nim standardowego ROR-u, z którego można płacić kartą. W zamian Optima oferuje korzystne warunki prowadzenia kont i lokat – oprocentowanie na koncie oszczędnościowym BGŻOptima wynosi aktualnie 2,5% w skali roku.

Dlaczego wspominamy o koncie oszczędnościowym w artykule dotyczącym lokaty? Powód jest prosty – Lokatę Bezkarną można założyć tylko na etapie składnia wniosku o otwarcie Konta Oszczędnościowego Smart w BGŻOptima, warto więc dobrze poznać oba te produkty oszczędnościowe. Zacznijmy od przedstawienia parametrów Lokaty Bezkarnej.

Lokata Bezkarna – Szczegóły Oferty

Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje na temat Lokaty Bezkarnej:

 • oprocentowanie nominalne lokaty jest stałe i wynosi 3,5% brutto w skali roku. Oznacza to, że oprocentowanie netto (czyli oprocentowanie po odliczeniu 19% podatku od zysków kapitałowych) jest równe 2,835% w skali roku;
 • Lokata Bezkarna jest lokatą 3-miesięczną. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego. Wybierając tę lokatę, po kwartale zyskasz ok. 0,71%;
 • na lokatę możesz wpłacić od 1000 zł do 20 000 zł. Poniższa tabelka prezentuje zysk z lokaty (już po odliczeniu podatku Belki) w relacji do wysokości wpłaconej na lokatę kwoty:
  Kwota lokaty Odsetki po opodatkowaniu Kwota lokaty wraz z odsetkami
  1000 zł 7,09 zł 1 007,09 zł
  2000 zł 14,17 zł 2 014,17 zł
  4000 zł 28,35 zł 4 028,35 zł
  6000 zł 42,52 zł 6 042,52 zł
  8000 zł 56,70 zł 8 056,70 zł
  10 000 zł 70,87 zł 10 070,87 zł
  12 000 zł 85,05 zł 12 085,05 zł
  14 000 zł 99,22 zł 14 099,22 zł
  16 000 zł 113,40 zł 16 113,40 zł
  18 000 zł 127,57 zł 18 127,57 zł
  20 000 zł 141,75 zł 20 141,75 zł
 • Twoje środki wpłacone na lokatę są w całości ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
 • lokata skierowana jest do nowych klientów Banku BGŻOptima;
 • lokatę można założyć jedynie na etapie składania wniosku o otwarcie Konta Oszczędnościowego Smart. Jego parametry opisaliśmy w dalszej części niniejszej analizy. Uwaga: jeżeli posiadasz już Konto Indywidualne BGŻOptima (które obecnie jest rachunkiem w obsłudze), a chcesz skorzystać z Lokaty Bezkarnej, to musisz zamknąć to konto, a Lokatę Bezkarną możesz założyć dopiero po 12 miesiącach, tym razem na etapie otwierania Konta Oszczędnościowego Smart;
 • lokatę możesz w każdej chwili „bezkarnie” zerwać BEZ utraty odsetek. Twoje środki po zerwaniu lokaty znajdą się na koncie oszczędnościowym BGŻOptima;
 • Lokata Bezkarna ma charakter nieodnawialny. Oznacza to, że po zakończeniu okresu umownego lokaty Twoje środki zostaną przelane na konto oszczędnościowe BGŻOptima;
 • nie ponosisz opłat za otwarcie i prowadzenie lokaty;
 • wniosek o Lokatę Bezkarną możesz złożyć na tej stronie banku BGŻOptima.

Konto Oszczędnościowe Smart – Szczegóły Oferty

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, Lokata Bezkarna jest zakładana na etapie otwierania Konta Oszczędnościowego Smart. W związku z tym warto sprawdzić, co się kryje za wspomnianym rachunkiem:

 • 2,5% w skali roku dla nowych środków na rachunku do kwoty 150 000 zł i 1,5% dla środków powyżej tej kwoty. Za nowe środki uznaje się nadwyżkę nad saldem depozytów na dzień 8 stycznia 2018 r. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje do 26 kwietnia 2018 r.
 • oprocentowanie standardowe Konta Oszczędnościowego Smart wynosi 0,7%;
 • aktualne promocje banku BGŻOptima można ze sobą łączyć: część środków możemy ulokować na lokacie, resztę na koncie oszczędnościowym;
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku;
 • 0 zł za przelewy do innego banku krajowego (bez względu na kwotę);
 • kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc;
 • możliwość monitorowania oszczędności 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu;
 • taryfa opłat i prowizji za prowadzenie konta znajduje się tutaj, a tabelę aktualnego oprocentowania depozytów BGŻOptima sprawdzisz pod tym adresem.

Czy Warto Założyć Lokatę Bezkarną?

Lokata Bezkarna to jedna z najwyżej oprocentowanych lokat kwartalnych na rynku. Założenie tego depozytu wymaga co prawda otwarcia konta oszczędnościowego w banku BGŻOptima, ale parametry tego rachunku są korzystne (sprawdź taryfę opłat i prowizji).

A co w przypadku, gdy na rynku pojawi się lepsza okazja do oszczędzania?

W takiej sytuacji możesz po prostu zerwać Lokatę Bezkarną, nie tracąc przy tym odsetek. Środki zostaną zdeponowane na Twoim koncie oszczędnościowym w BGŻOptima. Pamiętaj, że przelewy z Konta BGŻOptima do innych banków są darmowe, więc w kolejnym kroku możesz po prostu przenieść swoje pieniądze na inną, korzystniejszą lokatę. Wszystkie wspomniane operacje bankowe wykonasz bez dodatkowych opłat.

Proces Zakładania Lokaty Bezkarnej

Podsumujmy proces zakładania Lokaty Bezkarnej od wypełnienia wniosku do momentu otwarcia lokaty:

 1. 1

  Wypełniasz wniosek na tej stronie BGŻOptima o założenie Konta Oszczędnościowego Smart wraz z Lokatą Bezkarną. Wypełnienie formularza nie powinno Ci zająć więcej niż 10 minut.

 2. 2

  Podajesz kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na Lokatę Bezkarną.

 3. 3

  Przelewasz podaną kwotę (lub kwotę wyższą) z rachunku w innym banku na konto podane przez BGŻOptima. Aktywujesz w ten sposób swoje konto oszczędnościowe, a wpłacone środki są lokowane na Lokacie Bezkarnej (ewentualna nadwyżka zostanie przelana na Twoje Konto Oszczędnościowe Smart). Realizując pierwszy przelew do BGŻOptima, pamiętaj o tym, aby zasilić lokatę co najmniej kwotą, jaką wcześniej zadeklarowałeś we wniosku. W przeciwnym razie środki trafią na konto oszczędnościowe, a nie na lokatę i konieczna będzie rozmowa z infolinią BGŻOptima.

Plusy

Minusy

 • jedna z korzystniejszych lokat kwartalnych na rynku (oprocentowanie 3,5%)
 • razem z lokatą otwierane jest bezpłatne konto oszczędnościowe o korzystnych parametrach
 • lokatę można zerwać bez utraty odsetek
 • sprawdzona i popularna oferta
 • można założyć tylko jedną taką lokatę
Źródłem obrazków jest strona BGŻOptima. Obrazki zostały użyte w celach prezentacyjnych. Są one własnością banku.